Naprawa samochodu z OC sprawcy – kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć
Stłuczka lub kolizja może przydarzyć się nawet najlepszemu kierowcy. Każdy chciałby tego uniknąć, jednak gdy już się taka szkoda przytrafi, musimy wiedzieć, jak reagować i jakie mamy możliwości. Jeśli stłuczka miała miejsce nie z Twojej winy, przysługuje Ci naprawa samochodu z OC sprawcy. Jak wygląda procedura? Oto kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć!
Spis treści:
- Jak prawidłowo zgłosić szkodę z OC sprawcy?
- Gotówkowa czy bezgotówkowa naprawa samochodu – co wybrać?
- Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawy – zalety
Jak prawidłowo zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Kontakt z ubezpieczalnią powinien nastąpić niezwłocznie po zdarzeniu, w wyniku którego doszło do uszkodzenia pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają szeregu dokumentów, gdyż chcą zminimalizować ryzyko wyłudzenia odszkodowania. Jesteśmy zatem zobowiązani do dostarczenia odpowiedniej dokumentacji, a przede wszystkim danych naszych oraz sprawcy. Potrzebne będą takie informacje jak imię, nazwisko, PESEL, numer polisy, numer rejestracyjny, marka samochodu oraz data i szczegóły dotyczące okoliczności zdarzenia.
Gotówkowa czy bezgotówkowa naprawa samochodu – co wybrać?
Każdy kierowca ma prawo wybrać sposób pokrycia strat uszkodzonego samochodu – gotówkowo lub bezgotówkowo. Właściciele starszych samochodów często decydują się na wariant gotówkowy. W tym wypadku ubezpieczyciel wycenia szkodę i wypłaca odpowiednią sumę na konto poszkodowanego. Jest to kwota, którą kierowca może przeznaczyć na naprawę samochodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaniżyło wyliczonej kwoty, na przykład wybierając zamienniki, zamiast oryginalnych części do samochodu. Pamiętajmy również, że ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty holowania samochodu. Kolejnym sposobem jest bezgotówkowa naprawa z OC sprawcy, na którą najczęściej decydują się osoby posiadające samochody z gwarancją lub stosunkowo nowe.
Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy – zalety
Posiadacze stosunkowo młodych samochodów, zwłaszcza objętych jeszcze gwarancją powinni zdecydować się na bezgotówkową naprawę z OC sprawcy. Główną zaletą tego wariantu jest szybka likwidacja szkody. Pracownik ubezpieczalni odbierze auto z miejsca zdarzenia i dostarczy je do odpowiedniego serwisu naprawczego. Właściciel samochodu nie musi się niczym martwić i czeka jedynie na telefon z informacją o odbiorze naprawionego samochodu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu przywrócimy pierwotny stan techniczny oraz estetyczny samochodu. Co więcej, wielu ubezpieczycieli na czas oczekiwania udostępnia auto zastępcze.