Naprawa auta z polisy OC sprawcy – co Ci się należy?
Kolizja drogowa dostarcza każdemu kierowcy wiele stresu i nerwów. Nawet jeśli nie jest się sprawcą zdarzenia. Posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak wygląda proces naprawy samochodu, gdy korzysta się z polisy OC sprawcy, może oszczędzić nam wielu zmartwień. Sprawdź zatem, co Ci się należy!
Spis treści:
- Odszkodowanie za zniszczony pojazd
- Holowanie samochodu po wypadku
- Samochód zastępczy
Odszkodowanie za zniszczony pojazd
W przypadku odszkodowania za zniszczony pojazd i naprawy z OC sprawcy, kierowca może wybrać jedną spośród dwóch możliwości. Szkoda może zostać zlikwidowana gotówkowo lub bezgotówkowo. Pierwsza metoda nazywana jest metodą warsztatową. Ubezpieczyciel wówczas wypłaca odszkodowanie na podstawie wyceny rzeczoznawcy. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że właściciel pojazdu dostaje pieniądze do ręki i nie musi wydać ich na naprawę samochodu. To również dobre rozwiązanie w przypadku starszych samochodów, do których zazwyczaj używa się tańszych zamienników części. Druga metoda to metoda serwisowa. Auto możemy naprawić w warsztacie wskazanym przez ubezpieczyciela lub skorzystać z ASO. To rozwiązanie polecane szczególnie w przypadku nowych samochodów. W autoryzowanym serwisie zostaną zastosowane oryginalne części, a pracownicy mają odpowiednie szkolenia i doskonale znają się na naprawach samochodów danej marki. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby Twój samochód jak najszybciej odzyskał sprawność, a Ty nie chcesz martwić się formalnościami – wybierz bezgotówkowe naprawy z OC sprawcy!
Holowanie samochodu po wypadku
Zdarza się, że uszkodzenia samochodu po kolizji są na tyle poważne, że niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej. Taka usługa nie należy jednak do najtańszych, ale na szczęście holowanie samochodu po wypadku to kolejna rzecz, która należy nam się z polisy OC sprawcy. Warto zatem wiedzieć, że ubezpieczyciel zapłaci za holowanie. Rozliczenie odbywa się zazwyczaj na podstawie rachunku za usługę.
Samochód zastępczy
Kolizja drogowa to zawsze dodatkowy stres oraz nerwy. Wielu kierowców nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez możliwości szybkiego przemieszczania się samochodem. Warto jednak pamiętać o tym, że gdy nasz samochód po kolizji trafi do warsztatu, mamy prawo do samochodu zastępczego, jeśli służył nam on na przykład w celu dojazdu do pracy. Auto zastępcze przysługuje na cały okres naprawy samochodu uszkodzonego w trakcie kolizji. Koszty wynajęcia samochodu zastępczego pokrywane są z polisy OC sprawcy.